Американський білий метелик (Hyphantria cunea) потрапив в Європу в сорокових роках минулого століття (ймовірно саме в той час його сусідами по каюті могли бути всім відомі колорадські жуки))). Англійською мовою цього шкідника називають mulberry moth (в перекладі – шовковична міль) або fall webworm (осіння павутинна гусінь).
В Україні американський білий метелик відноситься до групи А2 – «Карантинні організми, обмежено поширені в Україні» та зустрічається практично у всіх регіонах. Для прикладу: у серпні я знайшов його на Житомирщині, а вже через два тижні – на плантації чорниці/лохини у Дніпропетровській області (фото нижче).
В умовах України як правило дає два покоління. Розвиток першого покоління можна спрогнозувати з точністю 1-2 дні з допомогою погодної станції. Вважається, що температура для початку розвитку шкідника складає 9 ºС і як тільки сума градусо-днів (GDD) перевищує 280 – час чекати біди (Увага: розрахунок градусо-днів відрізняється від показника суми активних/ефективних температур, детальніше про нього можна почитати тут – https://en.wikipedia.org/wiki/Growing_degree-day).
Наприкінці літа відбувається літ другого покоління і його спрогнозувати значно складніше. Тому, для вчасного виявлення проблеми бажано використовувати феромонні пастки.
Тривалість життя метелика – близько тижня, проте за цей час шкідник може перелітати на декілька кілометрів та відкласти до 1800 яєць в декілька кладок на нижній стороні листка. Така висока плодючість пояснюється тим, що на Батьківщині він має досить багато «добрих» сусідів (природніх ворогів))), яких, на жаль, в Європі поки що обмаль. Лялечка зимує в ґрунті на глибині 10 см і гине лише при падінні температури нижче -30 ºС, тому надіятися, що холодна зима вирішить всі проблеми не варто…
Гусінь розвивається 6-7 тижнів і за цей час проходить сім линьок. Із кожною линькою її апетит збільшується. Так, наприклад, в результаті досліджень вчені виявили, що гусінь шостого віку за один день з’їдає в середньому 435 мм2 поверхні листка, а гусінь сьомого віку – 814 мм2 (Jarfas and Miklos, 1986). Для порівняння – площа листка чорниці (лохини) садової складає як правило 1000-1200 мм, тобто гусінь з однієї кладки може повністю з’їсти Ваш кущ всього лише за один-два дні.
Що робити:
- Моніторинг: для прогнозування першого покоління – погодна станція, другого – феромонні пастки;
- Своєчасний огляд рослин на плантації та лісосмуг (дикоростучих дерев) по периметру поля. Враховуючи розвиток двох поколінь, ретельний огляд плантації необхідно проводити двічі: в червні та серпні;
- Знищення (спалювання) виявлених кладок яєць та осередків гусені;
- Обробка інсектицидами – проти шкідника чудово працюють звичайні перитроїди чи фосфор-органічні сполуки;
- Для органічних виробників – одним з найбільш дієвих є біопрепарати на основі Bacillus thuringiensis var. kurstaki (напр. Лепідоцид)
О. Босий, 2019
Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на даному Cайті дозволяється у разі зазначення джерела (ТОВ Фрутек) та автора публікації, для Інтернет-видань — гіперпосилання на безпосередню адресу головної сторінки (www.ft.ua). Посилання (гіперпосилання) обов’язково повинно бути у першому абзаці та у ідентичному з основним текстом розмірі. Посилання (гіперпосилання) є обов’язковим, незалежно від повного чи часткового використання матеріалів Сайту.