На сьогоднішній день сільськогосподарські виробники реалізовують значну частину своєї продукції через мережі супермаркетів. Проте, якщо раніше ритейл активно розширював позиції продукції з тривалим терміном зберігання, то з кожним роком збільшується кількість та асортимент позицій з дуже обмеженим періодом зберігання, таких як свіжа суниця садова, малина, ожина, чорниця (лохина), порічки, аґрус та інші культури, які раніше відносилися до досить «складних» продуктів.
З постійним вдосконаленням логістичних ланцюгів мереж супермаркетів, збільшується їх роль в реалізації продукції на свіжому ринку. При цьому, з кожним роком підвищуються вимоги до якості сільськогосподарської продукції, що реалізується ритейлом. Споживачі стають все більш вибагливими до якості продукції, особливо коли мова йде про продукцію у свіжому вигляді. Ключовими вимогами до продукції, яка реалізовується у свіжому вигляді є зовнішній вигляд, смак, а також транспортабельність та лежкість.
На жаль, сьогодні виробник часто є найслабкішою ланкою постачання свіжої продукції з поля до кінцевого споживача. Адже, коли мова йде про продукцію яка швидко псується, дуже важливим є забезпечення максимально тривалого періоду її зберігання в якомога кращих кондиціях.
Для того щоб отримувати високі врожаї продукції, яка б відповідала найвищим стандартам та відповідно мати можливість реалізовувати її за преміальною ціною (а не в якості сировини для переробки чи заморозки) промислові виробники ягідних культур сьогодні мають докладати максимум зусиль. Це можливо лише за умови комплексного підходу до вирощування тієї чи іншої культури.
Насамперед, мова йде про використання сучасних високопродуктивних сортів та досягнень світової селекції. Але, окрім якості садивного матеріалу та правильного підбору сортів, не менш важливе значення має технологія вирощування. Дуже важливо правильно обрати технологію вирощування, яка дозволить максимально розкрити потенціал сорту по урожайності, а також отримати високоякісну продукцію з певним набором необхідних характеристик та подовженим періодом зберігання.
Дуже важливою також є післязбиральна доробка продукції, а саме упаковка та охолодження, – основною метою якої є забезпечення максимального періоду зберігання продукції в якомога кращих кондиціях. Для прикладу, голландські виробники порічок реалізовують лише близько 10% ягоди одразу після збору. Решту ягоди, яка має бути зібрана в стадії технічної стиглості охолоджують та розміщують на тривале зберігання в холодильні камери з спеціальним газовим середовищем. Ця ягода реалізовується у свіжому вигляді невеликими партіями протягом наступних 6-8, а іноді навіть 10 місяців після збору. При цьому її якість зберігається на дуже високому рівні.
При вирощуванні порічок, ягода яких призначається для реалізації перш за все у свіжому вигляді багато уваги має приділятися питанню якості ягоди. Зазвичай, «елітна» ягода порічок, що реалізовується в супермаркетах за преміальною ціною пакується в картонних пінетках вагою не більше 125-200 грам. При цьому кожна ягода має бути дійсно відбірною та ідеальною у всіх відношеннях.
Отримувати таку ягоду європейським виробникам порічок дозволяє система вирощування Кордон (Cordon). Ця система вже довела свою ефективність, тому на сьогоднішній день вона вважається базовою (основною) системою вирощування порічок в Голландії та низці інших країн Європи. Вона дозволяє виробникам отримувати високоякісну ягоду для реалізації на ринку свіжої продукції, а також значно полегшує збір урожаю та підвищує його продуктивність.
Основною ідеєю системи вирощування Кордон є те, що з кожної рослини для росту та плодоношення обирається по два або три пагони, які фіксуються в вертикальному положенні до спеціальних бамбукових опор на шпалері.
Щороку, за допомогою обрізки відновлюють плодову структуру рослин шляхом видалення старих та зайвих пагонів. Кущі проріджують для забезпечення кращого доступу до ягід, покращення циркуляції повітря та сонячних променів насадженням, а також проникнення робочого розчину при обприскуванні. При цьому покращується якість і розмір ягід, а також підвищується продуктивність збору урожаю.
Система вирощування Кордон передбачає розміщення (посадку) рослин через кожні 75 см в межах одного плодоносного ряду в випадку коли для плодоношення планується залишити по три пагони з кожної рослини. При цьому, кожен пагін фіксується до бамбукових опор на відстані 25 см один від одного. Основний пагін розміщують по центру куща, а два інші (бічні) – на відстані 25 см по обидва боки від центру. Таким чином забезпечується рівномірне розміщення пагонів по всій довжині плодоносного ряду.
Якщо ж для плодоношення планується залишити по два пагони з кожної рослини, їх фіксують до бамбукових опор на відстані 35 см один від одного, відповідно для забезпечення рівномірності розміщення пагонів в плодоносній смузі посадку рослин здійснюють через 70 см.
Міжряддя в обох випадках залежить від обраної агротехніки, яку планується використовувати для обробітку та догляду за насадженням. Як правило, величина міжряддя знаходиться в межах 2,5-3,5 м. Не рекомендується висаджувати порічку для вирощування за системою Кордон з міжряддям менше 2,5 м, оскільки це може негативно вплинути на циркуляцію повітря та проникнення сонячних променів в насадження.
Насадження порічок з системою Кордон формується та виходе на повне плодоношення протягом перших трьох-чотирьох років після посадки. За умов відповідного догляду вже через три роки після посадки пагони сягатимуть висоти 1,8 м і вище.
В перший рік після посадки обов’язково видаляють весь цвіт для забезпечення нормального росту та розвитку пагонів. В перші два роки після посадки надзвичайно важливо забезпечити рослини необхідними елементами живлення. Це забезпечить їх нормальне формування та дозволить вийти на повне плодоношення вже через три-чотири роки. Зокрема, рекомендується внесення азотовмісних добрив (як правило, через систему зрошення – фертигація).
Через три роки на кожній рослині залишають до 10-15 латеральних пагонів для плодоношення. Кожного року, одразу після закінчення збору урожаю, латеральні пагони видаляють за допомогою обрізки.
В період спокою рослин додатково обрізкою видаляють всі дрібні, пошкоджені та зайві пагони. Щороку, латеральні плодоносні пагони повністю оновлюють. На кожному з трьох основних вертикальних пагонів рослини, що підв’язані до бамбукових опор залишають до 5 бічних латеральних пагонів для плодоношення (в сумі рекомендовано залишати не більше 15 латеральних пагонів на рослину).
Нові молоді пагони, які утворюватимуться з кореневої системи, при потребі можуть бути використані для заміни плодоносних пагонів в випадку їх пошкодження або загибелі.
Омолодження насадження в майбутньому виконується поступово, протягом декількох років. Рекомендується протягом одного року замінювати не більше одного основного пагона з рослини на новий для забезпечення безперервного плодоношення насадження.
Для вирощування за системою Кордон рекомендується обирати десертні сорти з крупною, смачною, привабливою ягодою, а також кистями (гронами) великого розміру. До таких сортів відносять сорти: Ровада, Роднеус, Джуніфер та інші.
Переваги вирощування порічок за системою Кордон (Cordon)
– Покращується якість ягід (розмір, колір, рівномірність та виповненість грона по всій довжині, відсутність травмувань);
– Полегшується збір продукції та підвищується його продуктивність;
– Полегшується процес обрізки та догляду за рахунок того, що пагони знаходяться в одній площині, відповідно до них є легкий доступ;
– Довговічність системи – елементи системи Кордон (дріт, шпалерні стовпчики, тощо) можуть використовуватися протягом тривалого часу, бамбукові опори потребують заміни через 6-8 років
Недоліки вирощування порічок за системою Кордон (Cordon)
– Встановлення системи Кордон потребує додаткових інвестицій (шпалера, бамбукові опори, тощо);
– Елементи шпалери потребують належного догляду та, при необхідності, вчасного ремонту;
– При формуванні насадження важливо вчасно проводити зелені операції (видалення зайвих пагонів та підвязку “лідерів” до направляючих опор);
– Більша чутливість насадження до заселення попелицею, особливо в період активного весняного росту верхівок молодих пагонів.
Боротьба з шкідниками та хворобами в насаджені порічок
Як свідчить досвід професійних виробників, надзвичайно важливим є постійний контроль хвороб та шкідників і вчасні заходи щодо їх контролю.
Основними шкідниками порічки є попелиці, зокрема загальнопоширені, родини Aphis, а також специфічна для порічки листова галова Cryptomyzus rіbis.
Як правило попелиці поселяються на ніжному молодому прирості, на верхівках (часто їх приносять туди мурахи), популяція може досить швидко зрости і верхівку доведеться зрізати на зворотній ріст. На ринку достатньо інсектицидів як хімічного, так і біологічного походження, якими можна успішно контролювати даного шкідника.
Серед основних хвороб варто відмітити борошнисту росу (Podosphaera mors-uvae). Більшість сортів порічки уражуються цією хворобою теж в період інтенсивного росту. Тому важливо при перших ознаках борошнистої роси обробити насадження відповідним фунгіцидом (на органічних плантаціях часто для обробки використовують колоїдну сірку). Згодом, коли рослини завантажаться врожаєм, борошниста роса вже не складатиме такої загрози.
Автор статті
© Масловатий Т.Г.