На відміну від більшості інших ягідних культур, саджанці чорниці (лохини) високорослої вирощуються у розсадниках та постачаються для закладання комерційних насаджень виключно у контейнерах (горщиках).

Адже, якщо рослину викопати і обтрусити коріння від залишків субстрату, ми втратимо основну частину активної кореневої системи – дрібних обростаючих корінчиків, якими рослина засвоює воду та елементи живлення. В результаті, час адаптації та відновлення кореневої системи суттєво подовжиться, а значна частина рослин взагалі може не перенести стресу та загинути.

Одне з найпоширеніших питань від виробників – в яку пору року найкраще закладати нову плантацію.

В дійсності вважається, що рослини в контейнерах можна висаджувати в будь-який час, крім зимового періоду, проте за досвідом багатьох виробників як в Україні, так і за її межами, найбільш оптимальною є осіннє закладання плантації. В умовах Центральної та Північної України це період починаючи з середини вересня (коли через скорочення світлового дня, зниження середньодобової температури та перші заморозки рослина зупиняє ріст і починає готуватися до зими), і закінчуючи серединою листопада, (щонайменше за 2-3 тижні до замерзання ґрунту).

Щоб забезпечити успішну перезимівлю (у розсаднику, чи вже в полі виробника) професійні розсадники починають готувати рослини ще з початку серпня:

  • скорочуються поливи;
  • змінюється система живлення (повністю уникаємо азоту, залишається фосфорно-калійне удобрення із збільшенням кількості магнію);
  • рослини декілька разів обробляються мідь-вмісними препаратами для пришвидшення визрівання пагонів та подальшого захисту рослин від грибкових захворювань протягом зими;
  • проводиться листкове підживлення мікроелементами (зокрема цинком та бором, які теж пришвидшують визрівання та стимулюють процеси накопичення рослиною вуглеводнів та збільшення концентрації клітинного соку).

Дворічний саджанець чорниці (лохини) високорослої із задовільно сформованою кореневою системою та визрівшою наземною частиною (фото – © ТОВ Фрутек)

Невдовзі, після перших заморозків, рослини починають змінювати колір листя, верхівки пагонів визрівають та дерев’яніють. Відтепер саджанці можна безпечно вантажити у контейнери чи навіть складати «насипом» у 5-6 рядів не переймаючись, що пагони будуть пошкоджені при перевезенні. Це дозволяє скоротити логістичні витрати щонайменше на третину (порівнюючи з транспортуванням активно ростучих рослин влітку). Якщо температура повітря не перевищує +10…+12 ⁰С, рослини можна безпечно зберігати у транспортних контейнерах в межах тижня (проте, якщо ділянка не готова і очікується більш тривале зберігання – краще викласти саджанці на ділянці біля поля щоб, при потребі, забезпечити можливість поливу.

Осіннє відвантаження саджанців чорниці у розсаднику (фото – © ТОВ Фрутек)

 

Деякі виробники обирають осіннє висаджування ще й тому, що його можна проводити без поливу. Звичайно, при цьому є певні ризики, особливо у випадку посушливої та теплої осені, проте, якщо рослини за декілька днів до висаджування два три рази гарно пролити (до повного насичення субстрату вологою), а саме висаджування проводити з середини жовтня, при середньодобових температурах не вище +8…+12 ⁰С, плантацію можна підключити до системи зрошення вже навесні наступного року.

Північні високорослі сорти чорниці (лохини) є досить холодостійкими. Їх коренева система здатна розвиватися (хоч і повільно) при досить низьких плюсових температурах ґрунту. Перші поливи ранньою весною (починаючи з кінця березня), можна проводити відразу з внесенням азотних добрив (напр. сульфату амонію) орієнтуючись на ЕС розчину з емітерів в межах 0,8-1,0 мСм з подальшим підвищенням до 1,0-1,2 мСм.

В результаті, рослини, які висаджені восени, з наступної весни значно раніше розпочинають свій розвиток і, за підсумками року, формують потужніший кущ з вищим потенціалом продуктивності.

Вигляд рослин на плантації у Волинській області – рослини були висаджені у жовтні 2018 р., світлина датована липнем 2019 р. (фото – ©ТОВ Фрутек)

 

У випадку, якщо планується висаджувати рослини навесні, необхідно дотримуватись таких рекомендацій:

  1. Транспортування рослин бажано проводити, коли вони перебувають у стані спокою (з середини лютого до кінця березня). Якщо розсадник зберігає саджанці у холодильнику – час відвантаження можна відтермінувати.Якщо поле не готове до посадки – краще перевезти рослини раніше, коли вони ще не пішли в ріст, та розмістити їх на тимчасовому контейнерному полі. Як правило, до початку травня  вони потребуватимуть лише періодичного поливу (один-два рази на тиждень).
  2. Рослини мають бути висаджені якомога раніше. Найкраще підготувати поле ще з осені і провести висаджування відразу, як тільки дозволять погодні умови.
  3. На кожен ряд необхідно установити дві поливні стрічки/трубки, емітери (крапельниці) мають розміщуватись не рідше, ніж 0,30 м один від одного. Після висаджування необхідно перевірити розміщення поливних стрічок/трубок (часто вони сповзають до краю гребеня) та, при необхідності, підтягнути їх ближче до рослини та кожних 4-6 м зафіксувати.
  4. Відразу після висаджування плантацію необхідно щедро пролити (80-100 м3/га), це дасть змогу покращити контакт кореневої системи з субстратом гребеня (іншими словами – ліквідувати огріхи, які могли мати місце при посадці).
  5. Через 2-4 тижні після висаджування необхідно викопати декілька рослин та перевірити стан розвитку кореневої системи. Після виходу молодих корінчиків з меж горщика і проникнення їх на 10-20 мм у субстрат гребеня, рослини можна починати підживлювати.

Якщо ж довелося висаджувати плантацію наприкінці травня чи у жаркі літні місяці – зверніть увагу на наступне:

  1. Рослини у стані вегетації мають транспортуватися на спеціалізованих возиках з полицями. Перевозити такі рослини у контейнерах дуже не бажано. Якщо ж довелося здійснювати перевезення в контейнерах – рослини мають знаходитись в них не більше 24 годин. Цей термін може бути подовжено до 48-27 години, при умові забезпечення охолодження при транспортуванні (+8…+10 ⁰С). В обидвох випадках, відразу після отримання, рослини необхідно розвантажити та викласти на контейнерне поле з притіненням сіткою на 40-50% (особливо важливо якщо рослини перед відправкою знаходились у плівковій теплиці);
  2. Рослини в стані вегетації, які перевозились у контейнерах, бажано обробити фунгіцидом Топсин-М у концентрації 2,0-3,0 мл/л для уникнення розвитку грибкових захворювань через пошкодження листя та молодих пагонів (таку обробку можна провести на тимчасовому контейнерному полі чи вже на плантації після висаджування);
  3. Найбільший ризик літнього висаджування – дефіцит вологи, який може трапитись через недостатні/нерегулярні поливи чи занадто велику відстань між емітерами. При повному зволоженні, субстрат у контейнері розміром 1,5…2,0 л може утримувати до 1 л води, проте, в жарку погоду, активно вегетуюча рослина використає таку кількість вологи менш ніж за добу. Якщо субстрат контейнера втратив занадто багато вологи, він починає відштовхувати воду і його досить важко повторно наситити вологою (особливо це стосується субстратів на основі лише верхового торфу). У такому випадку необхідно провести 4-6 імпульсних поливів невеликими нормами з інтервалом в 1-2 години. Досить гарний ефект дає додавання до поливної води кондиціонеру на основі поверхнево-активних речових, який знижує поверхневий натяг та покращує поширення води у субстраті (напр. H2Flo).
  4. У розсаднику рослини розміщувались на захищеній ділянці з регулярними поливами дощуванням. Після висаджування у жарку літню погоду, внаслідок стресу, колір листя змінюється на бордовий чи червоний. Як правило, через декілька тижнів після висаджування, ознаки стресу зникають і рослина іде в ріст. Для швидкої адаптації бажано декілька разів (напр. з інтервалом 4-6 днів) обробити рослини по листку 1% карбамідом або/та спеціалізованими добривами, які містять амінокислоти.
  5. Рекомендації щодо підживлення рослин після висаджування аналогічні з попередніми (починаємо вносити добрива через систему краплинного зрошення лише після того, як коренева система на 10-20 мм проникла в субстрат гребеня). Проте, бажано уникати внесення азотовмісних добрив з середини липня, це може спричинити надмірний ріст рослин восени і, як результат, пошкодження верхівок морозами.

На останок, декілька загальних порад щодо висаджування рослин:

  • При посадці в жодному разі неможна використовувати органічні добрива з високим ЕС (концентрацією солей) – свіжий гній, курячий послід, тощо;
  • Система зрошення має обов’язково передбачувати 2 поливні стрічки/трубки на рядок. Відстань між емітерами/крапельницями не повинна перевищувати 0,30 м. Це надзвичайно важливо для рівномірного зволоження гребеня в рік посадки, особливо у випадку, якщо для висаджування використовуються однорічні рослини у контейнері об’ємом лише 0,5…1,0 л. Як варіант, окремі виробники при висаджуванні використовують недорогу зрошувальну стрічку (напр. товщиною 12-16 міл) з невеликою відстанню між емітерами, яку згодом (через 3-4 сезони) змінюють на трубку з відстанню між емітерами 0,40-0,60 м.;
  • Після витягування з горщика, кореневу систему рослини бажано розправити (на практиці це робиться шляхом часткового розривання кореня, на дві чи чотири частини, проте не обтрушуючи субстрат);
  • Саджанець бажано висаджувати на 2-3 см нижче рівня горщика/контейнера. Це особливо важливо при висаджуванні у свіжо сформовані гребені, які згодом осядуть. Згодом, при інспектуванні, в окремих рослин, частина контейнера може виявитись вище рівня грунту – такі рослини обов’язково необхідно пересадити глибше;
  • Якщо для укриття гребеня використовується синтетичний мульчувальний матеріал (напр. мульчувальна плівка, поліпропіленова агротканина чи геотекстиль), отвір для висаджування бажано робити якнайменший (достатнього розміру, щоб якісно посадити рослину). Після висаджування зону отвору бажано замульчувати тирсою, корою, щепою чи підстилкою з соснового лісу (4-6 л на рослину);
  • При проведенні всіх технологічних операцій працівники мають бути проінструктовані не наступати на гребені. Це дозволить уникнути переущільнення субстрату та подовжить використання мульчувального матеріалу (особливо актуально при використанні тонкої мульчувальної плівки).

Босий О.В., © 2019

 

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на даному Cайті дозволяється у разі зазначення джерела (ТОВ Фрутек) та автора публікації, для Інтернет-видань — гіперпосилання на безпосередню адресу головної сторінки (www.ft.ua). Посилання (гіперпосилання) обов’язково повинно бути у першому абзаці та у ідентичному з основним текстом розмірі. Посилання (гіперпосилання) є обов’язковим, незалежно від повного чи часткового використання матеріалів Сайту.