Такі публікації почали останнім часом з‘являтися в стрічці новин Фейсбуку з численними репостами і коментарями диванних екологів та інших борців з будь-ким, хто хоча б щось намагається робити у цій країні для розвитку підприємництва, створення робочих місць чи збільшення експорту.

Як приклад, автори публікацій наводили різке падіння рівня води у Шацьких озерах (іноді ілюструючи це жахливими світлинами порепаної глини з якихось Африканських країн))) ну і, звичайно ж, звинувачували в цьому підприємства, які закладали неподалік насадження чорниці (лохини) садової та ще й, при цьому, отримували на це субсидії з бюджету (!!!)

Чому не міліють озера в судній Польщі (де площі цієї культури в десятки разів більші) чи ще до цих пір не висохли Великі озера штату Мічиган (де чорницю на величезних площах культивують вже більше століття) наші «спеціалісти-екологи» не пояснюють…

Давайте розберемося, скільки ж води потрібно для комерційного вирощування цієї ягоди і чи дійсно існує загроза перетворення Волинських боліт на Марсіанський ландшафт.

Для визначення водоспоживання сільськогосподарських культур загальноприйнятою є модель ФАО-56, яка базується на формулі Пенмана-Монтейта – розрахунку коефіцієнта евапотранспірації окремих культур (ЕТс) в порівнянні з евапортанспірацією еталонної культури (ЕТо). У якості еталонної (референтної) культури прийнято вважати гіпотетичну культуру висотою 12 см, евапотранспірація якої наближено дорівнює рівномірній зеленій траві в активному рості при достатньому зволоженні.

Евапотранспірація (ЕТ) – це сума евапорації (фізичне випаровування води будь-якою поверхнею: грунтом, поверхнею листка, мульчувальним матеріалом, водною поверхнею ставка, тощо) та транспірації (біологічного випаровування вологи рослиною в процесі її життєдіяльності). На початку вегетації (напр. одразу після посадки чи до відновлення вегетації навесні), за відсутності листової поверхні, ЕТ буде представлена практично повністю евапорацією. В другій половині сезону, коли рослини сформували максимальну площу листової поверхні, в ЕТ переважатиме транспірація.

Сучасні погодні станції здатні визначати ЕТо розрахунковим шляхом на основі ряду факторів, а саме – температури, вологості повітря, атмосферного тиску, сонячної радіації та швидкості вітру, тощо. Ці фактори, в свою чергу, можуть суттєво відрізнятися в залежності від конкретної ділянки (напр. температурний режим залежить від рельєфу поля, швидкість вітру – від наявності вітрозахисних смуг).

Для наведеного далі розрахунку поливу чорниці, ми звернулися до компанії «Евкаліпт» з проханням надати реальні дані за 2019 р. з погодної станції Davis Instruments, яка була установлена у одного з виробників Волинської області.

Як бачимо, у підсумку за дванадцять місяців, випало 451 мм опадів, при цьому еталонна евапотранспірація (ЕТо) склала 681 мм.

Для практичного розрахунку необхідно взяти до уваги дані за сезон вегетації (для нашої культури – з початку квітня по початку жовтня, або ж з календарного тижня 14 по 40) та виключити опади інтенсивністю менше ніж 2 мм за добу (адже така волога практично не потрапляє до кореневої системи рослини).

У підсумку, за вказаний період у 27 тижнів, випало 254 мм опадів інтенсивністю більше 2 мм за добу. За той же період еталонна евапотранспірація (ЕТо) склала 569 мм.

Евапотранспірацію тієї чи іншої культури розраховують шляхом множення еталонної евапотранспірації (ЕТо) на розрахунковий коефіцієнт (Кс), який змінюється протягом вегетації.

В таблиці нижче наведені рекомендовані коефіцієнти (Кс) для кущових ягідників та чорниці зокрема:

1. Рекомендації ФАО-56 для кущових ягідників висотою 1,5 м (розділ 6 таблиця 12)
Фази розвитку культури протягом вегетаційного сезону Початковий ріст Дозрівання та збір урожаю Після плодоношення
Рекомендований коефіцієнт евапотранспірації культури (Кс) 0,3 1,5 0,5
2. Рекомендації дорадчої служби провінції Британська Колумбія (Канада) для чорниці (таблиця 3)
Фази розвитку культури протягом вегетаційного сезону Початковий ріст Дозрівання та збір урожаю Після плодоношення
Рекомендований коефіцієнт евапотранспірації культури (Кс) 0,4 1,0 0,75
3. Рекомендації сільськогосподарської метеослужби Мічиганського університету для чорниці
Фази розвитку культури протягом вегетаційного сезону 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
Рекомендований коефіцієнт евапотранспірації культури (Кс) 0,46 1,10 1,10 1,10 1,04 0,97 0,87 0,82 0,75 0,67 0,60

У наших розрахунках ми братимемо до уваги рекомендації сільськогосподарської метеослужби Мічиганського університету (кліматичні умови цього штату близькі до умов в Україні). До того ж, спеціалісти університету визначили коефіцієнти розбивши сезон вегетації культури на 10 частин (у відсотках від загального).

З урахуванням рекомендованих коефіцієнтів, евапотранспірація культури (ЕТс) за період вегетації склала 516 мм (показники за кожен тиждень показані у таблиці нижче та на графіку).

Для розрахунку необхідності поливу, ми потижнево віднімали кількість опадів, яка випала протягом поточного тижня від розрахункової евапотранспірації культури (ЕТс) за цей же період. В результаті виявилось, що дефіцит води за період вегетації (27 тижнів) склав 327 мм або 3270 м3/га (тобто, у середньому 120 м3/га на тиждень, фактично ж від 0 до 380 м3/га).

Тут варто відмітити, що наведені вище розрахунки стосуються насадження в повному плодоношенні (у віці 5-6+ років), для плантації першого року цілком достатньо половини вказаної кількості води, тобто 1600 м3/га за період вегетації або, в середньому, 60 м3/га  щотижнево.

Графік: розрахунок необхідності додаткового поливу чорниці (лохини) високорослої

Таблиця: розрахунок необхідності додаткового поливу чорниці (лохини) високорослої

Що ж стосується негативного впливу насаджень чорниці (лохини) високорослої на водний баланс Шацьких озер – в дійсності все зовсім навпаки, адже:

1. Плантації чорниці (лохини) на Волині досить часто закладають на меліорованих землях, багато з яких багато років не використовувались та заросли лісом, який, перед висаджуванням доводиться розкорчовувати;

2. Лісова рослинність (особливо така, де переважають верба, тополя чи хвойні породи) негативно впливає на водний баланс, тому, що:

-від 10 до 25% опадів затримується кроною широколистих порід і відразу випаровується в атмосферу (так звана інтерсепція), для хвойних порід втрата вологи на інтерсепцію складає від 25 до 45% (тобто, значна частина опадів не досягає поверхні грунту та не поповнює запаси грунтових вод);

-ліс щороку використовує близько 5000 м3/га води на транспірацію (випаровування вологи поверхнею листка), в жаркий літній день кожне дерево дістає з грунту і випаровує в атмосферу від 500 до 2000 л води;

-використання води деревами залежить від їх віку і порід, погодних умов сезону. При цьому показник евапотранспірації дерев значно вищий, ніж у ягідного насадження (адже площа листової поверхні лісу в рази більша, ніж площа листя кущових ягідників). До того ж, інтенсивність випаровування вологи лісом практично не залежить від кількості опадів – потужна коренева система дозволяє їм діставати воду з глибоких шарів грунту.

3. Плантації чорниці (лохини) закладаються з використанням синтетичного чи органічного мульчувального матеріалу, таке мульчування суттєво знижує непродуктивні втрати вологи (випаровування з поверхні грунту);

4. Сучасна система краплинного зрошення, яку встановлюють практично всі професійні виробники, дозволяє економно та раціонально використовувати воду.

5. При правильному режимі лише 20-30% поливної води проникає в глибокі шари грунту, нижче залягання кореневої системи рослин (інфільтрується), проте, в дійсності, ця волога не втрачається, а поповнює рівень грунтових вод (напр. потрапляє в меліоративні канали, звідки вона може бути використана для зрошення повторно);

6. Міжряддя (при схемі посадки 3,00 х 1,00 м їх площа займає 40-50 % насадження) засіваються сумішшю злакових трав. Такий газон, при умові його регулярного підкошування, практично всю воду, яка поступає у вигляді опадів, пропускає у грунт, а невелика площа листової поверхні забезпечує низький рівень втрат вологи на транспірацію;

7. Стандартні технології вирощування передбачають висаджування 3000-4000 кущів чорниці (лохини) на гектар, навіть у дорослому віці, досягнувши висоти 1,5-2 м, ці рослини використовуватимуть на транспірацію значно менше вологи в порівнянні з лісовою рослинністю;

8. Фактичне вилучення води з агробіоценозу з урожаєм (для 5-6-річної плантації у повному плодоношенні) складає лише 10-15 м3/га.

P.S. Якщо припустити, що на полив 100-гектарної молодої плантації чорниці використовували б виключно озеро Світязь (площа якого складає 27,5 км3), то рівень води у підсумку знизився б лише на 6 мм (для порівняння: якби поле, де була висаджена чорниця, залишалось залісненим – рівень води в озері опустився б на 18-20 мм)

Фото однорічної плантації чорниці (лохини) високорослої у Волинській області. (фото – © ТОВ Фрутек)

Босий О.В., © 2020

 

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на даному Cайті дозволяється у разі зазначення джерела (ТОВ Фрутек) та автора публікації, для Інтернет-видань — гіперпосилання на безпосередню адресу головної сторінки (www.ft.ua). Посилання (гіперпосилання) обов’язково повинно бути у першому абзаці та у ідентичному з основним текстом розмірі. Посилання (гіперпосилання) є обов’язковим, незалежно від повного чи часткового використання матеріалів Сайту.